Sekcja Patrystyczna
przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski


To, co mówisz, niech będzie pełne treści. I niech nie wychodzi z twoich ust żadne słowo zawieszone w próżni i pozbawione znaczenia.

św. Ambroży

Menu


Aktualności

Zmarł ks. prof. Wincenty Myszor

19
lut

Dnia 19 lutego 2017 roku w Katowicach zmarł ks. prod. Wincenty Myszor. Był profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych, wybitnym patrologiem, koptologiem i znawcą tekstów gnostyckich.
Urodził się 22 maja 1941 roku w Chełmie Śląskim. Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne ukończył w Krakowie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 6 czerwca 1965 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bp. Herberta Bednorza.
 
Był m.in. członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN, Association Internationale des Études Byzantines oraz Sekcji Patrystycznej  przy Komisji ds. Nauki Katolickiej KEP. W latach 1981-1995 pełnił funkcję redaktora naczelnego Rady Naukowej Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych.
 
W 2000 roku abp Damian Zimoń mianował go dziekanem Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach. Stanowisko piastował do roku 2008.
 
Jego dorobek naukowy jest imponujący. Opublikował m.in. polskie przekłady tekstów z Nag Hammadi oraz liczne tłumaczenia tekstów gnostyckich - "Gnostycyzm w tekstach z Nag Hammadi" oraz "Anapausis w teologii chrześcijańskich gnostyków". Jest także autorem pierwszego polskiego przekładu "Ewangelii Judasza". Została ona opublikowana w dwóch wersjach - tłumaczenie A opatrzone zostało naukowym komentarzem w przypisach. Jest podzielone na strony i wiersze, zgodnie z koptyjskim rękopisem. Tłumaczenie B zawiera wersję na tyle swobodną, na ile pozwala koptyjski oryginał.
 
Opracował także podręcznik do nauki języka koptyjskiego, zatytułowany "Język koptyjski - kurs podstawowy dialektu saidzkiego", a także – wraz z Albertyną Dembską – "Podręczny słownik koptyjsko-polski" oraz "Chrestomatię koptyjską".
 
W 2003 roku został odznaczony przez Stolicę Apostolską godnością kapelana Jego Świątobliwości.
 
Na wniosek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas inauguracji roku akademickiego 2006/2007 na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach otrzymał nagrodę zespołową ministra nauki i szkolnictwa wyższego za współautorstwo syntezy "Literatura Grecji starożytnej". Zaś w 2013 roku wręczono mu nagrodę "Lux ex Silesia" za całokształt pracy naukowej.
 
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 23 lutego, w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach:
9.30 – Różaniec w intencji zmarłego,
10.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.
 
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...
 
Nekrolog
Informacje za: www.katowice.gosc.pl

2017-02-19 21:20:52